UbezpieczoneDziecko.pl

Dobre ubezpieczenia posagowe dla Twoich dzieci

Infolinia: 22 270 00 33

Polska rzeczywistość pokazuje, że dzieci są grupą najmniej zabezpieczoną pod względem ubezpieczeniowym. Rodzice ubezpieczają siebie jako głównych żywicieli rodziny, a dzieciom co najwyżej wykupują polisy szkolne, które w razie wypadku czy poważnych problemów ze zdrowiem okazują się mało przydatne.

 

Statystyki są nieubłagane – większość Polaków wykupuje albo ubezpieczenia grupowe, zabezpieczając życie i zdrowie pracownika, ewentualnie jego współmałżonka, albo najprostsza polisę ochronną będącą zabezpieczeniem kredytu.

 

W obu tych przypadkach dzieci nie są otoczone ochroną ubezpieczeniową, a przecież – jak bez zastanowienia zadeklaruje każdy rodzic – są one największą wartością. Rodzice, którzy wykupili polisy szkolne, sądzą, że ochrona z tego tytułu wystarczy. Tymczasem mało kto interesuje się zawartością takiej grupowej polisy szkolnej, a w szczególności:

 

Te i inne informacje łatwo prześledzić czytając kluczowe fragmenty dokumentu OWU dołączonego do każdej polisy. Jeśli któryś z zapisów nie spełnia naszych oczekiwań, warto prześledzić ofertę polisy indywidualnej. Jest to rozwiązanie nieznacznie droższe, ale ze znacznie szerszym zakresem ochrony i wyższą kwota ewentualnego odszkodowania.

 

 

Dopasuj odpowiednią polisę

 

 

Szkolne NNW - pozorna oszczędność

30 złotych za polisę to nie majątek – takie podejście wynika z utrwalonego w społeczeństwie poglądu, że dziecku wystarczy ochrona w szkole, choć spędza w niej tylko jedną trzecią dnia. Tymczasem może się okazać, że wypłacone odszkodowanie ze szkolnego NNW pokryje koszty leczenia czy rehabilitacji zaledwie w symbolicznym stopniu.

 

Dlatego każdy rodzic, któremu zależy na zabezpieczeniu życia i zdrowia dziecka, powinien wykupić ubezpieczenie ochronne dla całej rodziny z na tyle dużą sumą ubezpieczenia i szeroką gamą umów dodatkowych, by objąć swoją pociechę odpowiednią ochroną i sprawić, że w razie poważnych kłopotów, gdy na leczenie czy rehabilitację potrzebne będą naprawdę spore pieniądze, ubezpieczenie będzie mogło sprostać potrzebom zagrożonej rodziny.

 

Szczególnie ważny jest dobór odpowiedniego ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania, gdyż dzieci chorują na zupełnie inne schorzenia niż rodzice. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają tę specyfikę, tworząc specjalne pakiety dla dziecka, zawierające polisę na wypadek poważnej choroby, druga diagnozę medyczną, bogaty zakres usług assistance i  możliwość leczenia wybranych schorzeń w zagranicznych placówkach medycznych.

 

 

Przydatna alternatywa w posagu 

Polisa posagowa to niezwykle pomocne ubezpieczenie dla dziecka. Warto wykupić ją, gdy nasze dziecko jest jeszcze małe, bo wtedy możemy liczyć na niskie składki. Ubezpieczenie posagowe stanowi odmianę polisy na życie, która może mieć charakter mieszany, a w szczególności:

  • ochronny,
  • ochronno-oszczędnościowy,
  • ochronno-inwestycyjny.

 

Działanie polisy jest proste. Przykładowy produkt to polisa posagowa Specjalnie dla dziecka TU Allianz. W polisie Specjalnie dla dziecka występują trzy warianty: inwestycyjny, standardowy i ochronny.

 

INWESTYCYJNY

W wariancie pierwszym z nich przedmiotem ubezpieczenia jest życie jednego lub dwóch opiekunów (fundatorów), jednak wypłata odszkodowania następuje dopiero w wypadku śmierci drugiego opiekuna. Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze wtedy na siebie obowiązek płacenia składek i w ustalonym w umowie dniu wypłaca dziecku zarówno sumę ubezpieczenia, jak i zgromadzony kapitał, pomnażany w jednym z 9 funduszy kapitałowych. Wariant ten nie zawiera umów dodatkowych.

 

STANDARDOWY

W wariancie standardowym przedmiotem ubezpieczenia jest życie jednego z opiekunów, a w razie jego śmierci dziecko otrzymuje sumę ubezpieczenia po osiągnięciu 18. roku życia lub – jeśli fundator wykupił umowę dodatkową – odszkodowanie jest mu wypłacane w postaci renty. Zgromadzony kapitał o charakterze oszczędnościowym (można powiększać go poza wymaganymi składkami, wpłacając jednorazowo minimum 500 zł) dziecko otrzyma po osiągnięciu pełnoletności, a w razie śmierci fundatora do tego czasu składki opłaca ubezpieczyciel.

 

OCHRONNY

W wariancie ochronnym przedmiotem ubezpieczenia może być życie rodziców lub opiekunów, ale odszkodowanie wypłacane jest w przypadku śmierci pierwszego z nich. Tu również tak jak w wariancie standardowym można zawrzeć umowy dodatkowe: na wypadek poważnego zachorowania, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków czy leczenia w szpitalu.

 

 

Polisa posagowa jest szczególnie godnym uwagi produktem dla osób samotnie wychowujących dzieci. Rodzic zyskuje bowiem gwarancję, że w razie jego śmierci dziecko będzie miało zapewnioną rentę (przy wykupieniu umowy dodatkowej), a po osiągnięciu pełnoletniości zyska kapitał umożliwiający dobry start w dorosłość.

 

 

Zadbaj o finanse dla dziecka

 

 

 

 


 

Średnia ocena: 5

Dziękujemy za oddanie głosu.Serwis Ubezpieczonedziecko.pl wykorzystuje technologię cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ciasteczka w swojej przeglądarce.