UbezpieczoneDziecko.pl

Dobre ubezpieczenia posagowe dla Twoich dzieci

Infolinia: 22 270 00 33

Liczba rozwodów w Polsce rośnie. Według ostatnich danych statystycznych w ubiegłym roku rozwiodło się ponad 66 tys. małżeństw. Jak rozwód wpływa na kwestie ubezpieczeniowe? Co z zawartą polisą na życie oraz ubezpieczeniem dziecka? Jak postępować po rozstaniu, aby nie wpłynęło to negatywnie na sytuację finansową dziecka i jego przyszłość?

 

Rozwód to trudny okres zarówno dla rozchodzącej się pary, jak i dla ich dzieci. Odpowiedzialność za przyszłe losy dzieci spoczywa także na rozwiedzionych rodzicach. Jeśli rozwód sprowadzić tylko do sfery prawnej, do rozwiązania pozostaje wiele spraw, które przez lata mąż i żona zapisywali na wspólne konto. Spotkanie z doradcą finansowym lub ubezpieczeniowym będzie w tym celu bardzo pomocne.

 

 

Sięgnij po polisę na wyciągnięcie ręki

 

 

 

Co z polisą po rozwodzie?

 

Czy z chwilą rozwodu należy anulować polisę posagową dla dziecka lub polisę na życie? Szczególnie w przypadku polisy posagowej to krok mało rozsądny. Po rozstaniu rodziców dziecko tym bardziej powinno być odpowiednio zabezpieczone finansowo, a sama polisa posagowa w wyniku rozstania rodziców czy opiekunów dziecka nie „przepada”.

 

Polisa ubezpieczeniowa dla dziecka jest produktem, który po rozwodzie rodziców wymaga pewnych uregulowań prawnych, ale tylko w niektórych przypadkach. Sytuacja jest jasna, jeżeli osobą uposażoną do otrzymania świadczenia np. w przypadku śmierci rodzica jest dziecko. Natomiast gdy w umowie ubezpieczeniowej widnieje nazwisko byłego współmałżonka, z chwilą rozwodu należy zmienić ten zapis.

 

Do uregulowania pozostaje także kwestia opłacania składek. O ile w małżeństwie nie miało znaczenia kto co miesiąc wpłacał na konto ubezpieczonego, po rozwodzie warto precyzyjnie określić nowe warunki, tak by nie straciło na tym dziecko. Nieregularne uiszczanie składek może wpłynąć na ich wysokość.

 

 

Ubezpieczenie na życie a rozwód

 

Polisa na życie dotyczy zwykle wszystkich członków rodziny, a więc współmałżonków i dzieci. Z chwilą wzięcia rozwodu warto przejrzeć warunki oraz zasady, na których opiera się aktualna polisa ubezpieczeniowa. Jeżeli w razie śmierci świadczenie nie ma przypaść byłej żonie lub byłemu mężowi, należy dokonać odpowiednich zmian w polisie na życie. Wystarczy złożyć u ubezpieczyciela odpowiedni wniosek o zmianę osoby uposażonej. Czynności przepisania można bezpłatnie dokonać w każdym momencie trwania polisy.

 

 

Polisa niepodzielna

 

Polisa nie wchodzi w skład podziału majątku, a więc nie ma możliwości podzielenia ubezpieczenia pomiędzy współmałżonków w trakcie rozwodu, bo polisa należy wyłącznie do jego posiadacza (i to niezależnie od tego czy małżeństwo miało rozdzielność majątkową czy nie, a polisa została nabyta przed lub po ślubie). Ponadto w przypadku dziedziczenia polisa na życie nie wchodzi w skład masy spadkowej.

 

Dobre produkty ubezpieczeniowe są na tyle elastyczne, że pozwalają je dostosować do własnych zmieniających się potrzeb. Dlatego warto zadbać o to, aby polisa posagowa i ubezpieczenie na życie spełniały indywidualne oczekiwania. Bezpieczeństwo dzieci, rodziny i najbliższych jest najważniejsze. 

 

 

Redakcja portalu: ubezpieczonedziecko.pl

 

 

Zobacz możliwości ochrony dla dziecka

Średnia ocena: 5

Dziękujemy za oddanie głosu.Serwis Ubezpieczonedziecko.pl wykorzystuje technologię cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ciasteczka w swojej przeglądarce.