UbezpieczoneDziecko.pl

Dobre ubezpieczenia posagowe dla Twoich dzieci

Infolinia: 22 270 00 33

Program rządowy, który wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku spowodował spore poruszenie wśród rodziców (przyszłych i obecnych), w branży bankowej (ze względu na możliwość składania wniosków w placówkach i przez internet) oraz ubezpieczeniowej. Sposobów na finansowe wsparcie rodzin z dziećmi nie brakuje.

 

O programie 500+ napisano już wiele. W świat poszła informacja, że szczególne względy dotyczą drugiego i kolejnego dziecka bez względu na wysokość dochodów rodziców. Czy takie rozwiązanie jest sprawiedliwe i skuteczne, okaże się w niedalekiej przyszłości. Do tego czasu warto prześledzić pozostałe formy pomocy dla rodzin – także tych niekoniecznie wielodzietnych.

 

 

Skorzystaj z wygodnego narzędzia online

 

 

Pieniądze dla wszystkich

 

Kwotę 500 zł otrzymają nie tylko rodziny z jednym dzieckiem i niskimi dochodami, ale również rodzice, którzy takie dziecko adoptowali lub dziadkowie, jeżeli są opiekunami prawnymi wnuka czy wnuczki i spełniają kryteria dochodowe. W przypadku rodzin rozwiedzionych świadczenie otrzyma ten rodzic, z którym przebywa dziecko. Ta sama zasada dotyczy rodziców samotnie wychowujących potomka.

 

Sposób na jedynaka

 

Ci rodzice, którzy doczekali się tylko jednego potomka, również mają szansę zapewnić mu lepszy los. Różnica polega na odniesieniu w czasie. Na pomoc tu i teraz mogą liczyć ubożsi, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł netto miesięcznie. W przypadku wychowywania dziecka dotkniętego niepełnosprawnością  próg dochodowy jest podwyższony do 1200 zł.

 

Z kolei rodzice zamożniejsi, których stać na odkładanie co miesiąc sumy 500 zł bez wsparcia państwa, mogą z powodzeniem wybrać formę oszczędzania dla dziecka w ramach polisy posagowej. Gdyby zdecydowali się przeznaczać taką kwotę od samych narodzin potomka, to 18-latek startowałby w dorosłość z, bagatela, ponad 100 tys. zł na koncie. A przez cały ten czas był w ramach ubezpieczenia chroniony na wypadek np. śmierci rodziców.

 

Procedura zdobycia 500 złotych na pierwsze (i jedyne) dziecko wygląda nieco skomplikowanie. Chcąc udowodnić niskie dochody należy dołączyć do wniosku:

 

  • oświadczenie o dochodach innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym,
  • dokumenty dotyczące przysposobienia (jeśli dziecko jest adoptowane),
  • dokumenty dotyczące alimentów (jeśli rodzic bądź opiekun samotnie wychowuje dziecko),
  • oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego (w przypadku rolników),
  • zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce (dla cudzoziemców).

 

Rodzice zamożniejsi są w o wiele bardziej komfortowej sytuacji. Chcąc zapewnić swojemu  dziecku pewną przyszłość mają do dyspozycji szereg gotowych rozwiązań finansowych. Jednym z nich jest polisa posagowa, którą w wygodny sposób można zamówić przez porównywarkę ubezpieczeniową.

 

Ze wsparciem i bez

 

Bez względu na źródło dofinansowania nie warto oszczędzać na dobru dziecka, na zapewnieniu jemu lepszego startu w dorosłe życie. Ci, którzy korzystają z programu rządowego, mogą wydać pieniądze na dowolny cel. Możliwości jest bez liku, a wszystko jak zwykle zależy od stopnia zamożności rodziców.

Rodzinom lepiej sytuowanym, których dochody pozwalają zaspokoić podstawowe potrzeby, będzie łatwiej przeznaczyć 500 zł ze świadczenia na potrzeby dziecka nie tylko w wymiarze teraźniejszym. Tu do gry wkraczają ubezpieczyciele z ofertami polis posagowych i oszczędnościowych.

Z badań wynika, że przeszło 25 proc. spośród prawie 3 mln rodzin kwalifikujących się do programu 500+ jest zainteresowanych zakupem polisy dla swojego dziecka. Szacunki ubezpieczycieli są optymistyczne, ale pierwsze wnioski będzie można wyciągać co najmniej po kilku miesiącach od rozpoczęcia działania programu. Chodzi o stworzenie efektu rządowego wsparcia i zainwestowanie pieniędzy, które w przyszłości zaprocentują i przyniosą znacznie więcej profitów niż doraźna suma w wysokości 500 zł miesięcznie.

Bez względu na przeznaczenie tytułowej kwoty warto pamiętać, że zarówno rządowe 500 zł, jak i kwota wpłacana na konto posagowe dziecka są sumami całkowicie wolnymi od podatku dochodowego.

 

Sposób na ubezpieczyciela

 

Bez względu na efekt 500+ wielu rodziców i tak planuje powiększenie rodziny. Ponieważ taka decyzja wiąże się z dodatkowymi wydatkami, przyszli rodzice szukają sposobów na zaspokojenie potrzeb finansowych z chwilą pojawienia się potomka. Wielu liczy na ubezpieczyciela, u którego posiada polisę na życie. Powinni jednak dokładnie zapoznać się ze szczegółami umowy dostępnymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i zwracać uwagę na długość trwania karencji. Jeśli wynosi ona 9 miesięcy, a my już czekamy na nowego członka rodziny, możemy nie otrzymać świadczenia nie ma co liczyć na pieniądze z tytułu urodzenia dziecka.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne na życie rozszerzone o umowy dodatkowe na pobyt w szpitalu czy urodzenie dziecka, a także opiekę medyczną zawierać należy jeszcze przed zajściem w ciążę. Szansę na zastrzyk gotówki daje za to grupowe ubezpieczenie zawierane między TU a pracownikami danej firmy. Wówczas okres karencji jest zniesiony lub wynosi kilka, ale nie więcej niż 9 miesięcy.

 

Trzynasta składka

 

W związku z programem 500+ część ubezpieczycieli już teraz uruchamia kampanie dedykowane nowo narodzonym dzieciom. Nationale-Nederlanden udostępnia ofertę „Trzynasta składka dla Ciebie”. Oznacza to, że ubezpieczony w ramach polis „Sposób na Przyszłość”, „Ochrona Jutra” oraz „W trosce o pewną przyszłość” otrzyma nawet 500 zł.

Akcja promocyjna jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które w okresie od 18 kwietnia do 31 maja 2016 roku zakupią jedno z powyższych ubezpieczeń w Nationale-Nederlanden. Co ważne, aby wziąć w niej udział, przynajmniej jedna osoba objęta polisą musi być dzieckiem.  

 

 

 

Redakcja portalu: ubezpieczonedziecko.pl

 

 

 

Zobacz sam możliwości porównania w sieci

Średnia ocena: 5

Dziękujemy za oddanie głosu.Serwis Ubezpieczonedziecko.pl wykorzystuje technologię cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć ciasteczka w swojej przeglądarce.